Türkiye-Çekya Akıllı Şehirler Buluşması 12 Ekim’de Türkiye Belediyeler Birliği ana hizmet binasında yapıldı. Akıllı şehir çalışmalarında tecrübe ve bilgilerin paylaşılarak, mevcut ve olası iş birliklerinin değerlendirildiği toplantının açılış konuşmaları Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan V. Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü İsmail Tüzgen, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi Pavel Vacek ve TBB Genel Sekreteri Birol Ekici tarafından gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı hakkında bilgiler aktaran Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü İsmail Tüzgen, akıllı şehirler için bir rehberlik dokümanı hazırladıklarını söyledi. Belediyelerin akıllı şehir çalışmaları yapacakları zaman bu şartnameleri referans alacaklarını açıklayan Tüzgen, akıllı şehir sisteminde birlikte ilerlemek ve koordinasyonu sağlamak için belirli bir standart oluşturmak istediklerini belirterek tüm belediyelerin akıllı ulaşım, çevre, sağlık ve eğitim gibi alanlarda hangi aşamada olduklarını gösteren bir endeks hazırladıklarını bildirdi.

Açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından ana tema konuşmacısı olan Çek Akıllı Şehirler Topluluğu Başkanı Prof. Miroslav Svitek, akıllı şehirlerde kullanılan bilişim teknolojilerine ilişkin yaptığı sunumda Çekya ve Avrupa’nın akıllı şehirlerle ilgili tecrübelerini paylaştı.

Program kapsamında moderatörlüğünü Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Bayraktar’ın üstlendiği “Sürdürülebilir Bir Yaşam ve Kentleşme için Akıllı Şehirler” başlıklı panelde; Prag Belediye Meclisi Akıllı Kentler Komitesi Başkanı Jaromir Beranek, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Emre Yaylagül ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Dr. İsmail Gülsoy yer aldı.