Akıllı Sayaç(Kartlı Sayaç) Sistemi Nedir ?

Abonelerin su kullanım miktarlarının hesaplanması ve kullanım bedelinin peşin olarak ödenmesi esasına dayanan bir ödeme sistemidir. Her sayaca bir abene kartı tanımlanmaktadır. Bu kartlara abone kredi yükleme merkezlerinden (Vezne, AVS, Kiosk) istediği miktarda kredi yükleyebilir. Akıllı kart sayaca okutulduğu zaman karta yüklenmiş olan bu krediler sayaca aktarılmış olur.

Kredi bittiği anda sayaç vanayı kapatır. Abone kartını sayaca tekrar taktığında, karttaki yedek kredi sayaca yüklenerek vana açılır. Böylelikle abonenin yedek kredi miktarı kadar su kullanılabilecek ve aynı zamanda kredi satın alınması için ikaz edilecektir.

Aboneler kartlarına, kredi yükleme noktaları(kiosk) lardan mesai saatleri dışında yükleme yapabilirler.

Sayacın endeksi her iki göstergeden okunabildiği gibi, elektronik göstergede tüketim, bakiye, borç, kredi fiyatı ceza ve pil durumu bilgileri görülebilir.

Bu bilgiler abone kartı vasıtası ile sisteme aktarılır. Sayaca müdahale olması durumunda, sayaç müdahale tarihini kaydedip cezalı durumuna geçer ve otomatik olarak vanası kapatılıp yetkili personelin müdahalesini bekler.

Akıllı Sayaç

Kontör Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Aboneler akıllı kartlarını ASKİ Merkez ve İlçe Şubelerinden, ve Kiosk ‘lardan  kredi yükleyebilirler. Akıllı kart sayaca yaklaştırılıp butona basıldığı anda karta yüklenmiş olan bu krediler sayaca aktarılmıl olur. Buna istinaden LCD ekranda “YÜKLENEN” mesajı ile miktarı görüntülenir.

Su sayacı yüklenmiş olan kredinin bitmesi durumunda vanasını kapatır. Abone kartını tekrar sayaca taktığında, karttaki yedek kredi sayaca yüklenerek vana açılır. Böylelikle abonenin yedek kredi miktarı kadar su kullanabilecek ve aynı zamanda kredi satın alması için ikaz edilecektir. Sayacn endeksi her iki göstergeden okunabildiği gibi, elektronik göstergede tüketim, bakiye, borç, kredi fiyatı ceza ve pil durumu bilgileri görülebilir. Bu bilgiler abone kartı vasıtası ile sisteme aktarılır.

Akıllı Sayacın Aboneye Sağladığı Avantajlar

– Faiz yok.

– Fatura derdi yok.

– Kuyrukta bekleme ve stres yok

–  Ev sahibi – kiracı, devre mülk – idare anlaşmazlıkları yok

– Aboneler, istedikleri kadar krediyi sabit fiyat garantisi ile alabilecekleri için ve sık sık yapılan tarife değişikliklerinden (zam) etkilenmemiş olurlar.

– Açık unutulan musluklar ve kaçaklardan dolayı su basmaları ve gereksiz sarfiyat önlenmiş olur.

– Abone ne kadar su harcaması yaptığını ve daha ne kadar yapabileceğini her an kontrol edebilir.