Özellikle yapısal ve yapısal olmayan veri altlıklarının yönetimi ihtiyacı gündem olduğunda, yapısal olmayan veri yönetimi kapsamında ortaya çıkan çözümü olan NoSQL kavramı üzerinde durulmaktadır. Örnek olarak NoSQL için MongoDB ve ilişkisel veritabanı CBS çözümü için PostGIS kullanılarak, büyüyen şehirlerin problemlerinin irdelenmesi amacı ile uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Bu içerik ile geniş kapsamlı bir şekilde “Coğrafi Bilgi Sistemleri Uygulama Rehberliği” hakkında bilgi edinmeniz hedeflenmiştir. İlgili eğitim dokümanına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Temel Motivasyon

Bilgi ve iletişim sistemlerinin desteği ile Coğrafi Bilgi Sistemleri ihtiyacının daha ekonomik ve inovatif yöntemler ile çözülmesini sağlayan Coğrafi Bilgi Sistemleri uygulamalarının başarılı olabilmesi için, ihtiyacın doğru bir şekilde tespit edilmesi, bu ihtiyacın karşılanabilmesi için uygun yöntem ve tekniklerin belirlenmesi gerekir. Bununla birlikte uygulamaların da hedefler ile uyumunun kontrolü ve denetlenmesi elzemdir. Elinizdeki bu eser günlük şehir yaşamının önemli alanlarından Coğrafi Bilgi Sistemleri sorunlarına ve yenilikçi çözüm önerilerine değinmektedir.

Dikkat: Eğitim materyallerinde yer alan tüm belge, resim ve videoların kullanımı ile ilgili fikri mülkiyet hakları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na aittir. Belgelerin kaynak gösterilmeden kullanılması veya başka amaçlarla kötüye kullanılması durumunda hukuki, cezai ve mali sorumluluk kişi/kuruluşlara aittir.