3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
  • hb adminHarun Badem
    Yönetici

Akıllı şehir kavramının evrensel olarak kabul görmüş tek bir tanımı bulunmamaktadır. 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı’nda: “Paydaşlar arası işbirliği ile hayata geçirilen, yeni teknolojileri ve yenilikçi yaklaşımları kullanan, veri ve uzmanlığa dayalı olarak gerekçelendirilen ve gelecekteki problem ve ihtiyaçları öngörerek hayata değer katan çözümler üreten daha yaşanabilir ve sürdürülebilir şehirler” akıllı şehirler olarak tanımlanmıştır. Sizce akıllı şehir nedir?

Gizem ErdoğanGizem Erdoğan
    Katılımcı

Akıllı kent kavramının asıl odak noktası BİT altyapısının rolü olmakla beraber sınırlı değildir. Yoğun olarak bilgi, teknoloji ve iletişim kullanması tüm göstergelere ait başarı faktörlerini kayda değer oranda etkilemektedir. Bununla beraber akıllı doğa, akıllı ekonomi, akıllı mekân, akıllı ağ, akıllı insan göstergeleri ancak bütünleşik olarak başarıya ulaştığında akıllı kentin varlığından söz edilebilmektedir. Dolayısı ile göstergelerin birinde var olacak eksiklik kenti akıllı olma yönünde eksik bırakacaktır. Özellikle, insan sermayesi olmadan kentsel sistemlerin sürdürebilirliğinden bahsedebilmek de mümkün değildir. Yoğun nüfuslu yerleşimlerin mekânsal, yönetimsel, ekonomik arka planları ile insan, doğa, enerji,ulaşım başlıklarında uygulamalara işaret eden akıllı sistemler ancak bütüncül olarak ele alındıklarında akıllı kenti oluşturabilmektedirler.

Dr. Ertuğrul Burak MERİÇDr. Ertuğrul Burak MERİÇ
    Katılımcı

Bence kavram olarak “kent” yerine “şehir” kullanılmalı. Hatta ulusal strateji belgesinin çalıştayında da “kent” kavramını kullanmışlardı. ben de katkı sağlaması açısından buradaki görüşümü orada hem yazılı hem de sözlü olarak paylaşmıştım.

bu noktadaki hassasiyetim kent=urban şeklinde yalnızca çeviri açısından değildir. Kent kavramının şehir planlaması açısından daha teknik bir kapsamı olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bu iki etken sebebiyle bu şekilde bir hassasiyet gösteriyorum…

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu başlığı yanıtlamanız için giriş yapmanız gerekmektedir.