Arup


Sektör:
Planlama, Mühendislik ve Tasarım
Firmanın Akıllı Şehir Faaliyet Alanı:

  • Akıllı Çevre
  • Akıllı Mekan Yönetimi
  • Akıllı Yapılar
  • Coğrafi Bilgi Sistemleri
  • Akıllı Ulaşım
  • Akıllı Enerji
  • İletişim Teknolojileri
  • Akıllı Altyapı
  • Afet ve Acil Durum Yönetimi

Telefon
0212 318 63 00

Mail
istanbul@arup.com

Website
https://www.arup.com/expertise/services/planning/smart-cities

Adres
MM Plaza Nispetiye Mah. Başlık Sok. No. 3 Kat:1 34340 Levent Beşiktaş, İstanbul

Firma Hakkında:

Arup 70 yıldır dünyanın 34 ülkesindeki 89 ofiste, 14 bin teknik personelin çalıştığı, bugüne dek yaklaşık 11 bin projede aktif görev almış küresel bazda tasarım, mühendislik ve danışmanlık hizmetleri sunan bir vakıf şirketi. Globalde dikkate değer projelerinden bazıları; Sydney Opera Binası, Pekin’deki CCTV Merkez Binası, Singapur’daki Marina Bay Sands binaları, Münih Allianz Arena, Pekin olimpiyatlarının nişanesi sayılan Kuş Kafesi ve Su Küpü stadyumları ve Londra Milenyum Köprüsü. 1982’den beri Türkiye’de olan Arup Mühendislik, 1990 yılından bu yana önce İstanbul ve sonra Ankara ofislerinde 200 teknik personeli ile aralıksız hizmet veriyor.

Tamamlanan Projeler

Bursa’nın Akıllı Şehre Dönüşümü Projesi: Şehrin dönüşümüne öncülük eden akıllı girişimler, stratejiler ve uygulama yol haritasını içeren, veriye dayalı, hareketliliğe odaklanan bir Akıllı Şehir Stratejik Planı hazırlandı. Birleşik Krallık Küresel Geleceğin Şehirleri Programı kapsamında Akıllı Şehir İzleme Sistemi, Akıllı Şehir Akademisi, ülkenin en geniş kentsel IoT ve Lorawan pilot projesi, hızlı kazanım projeleri tamamlandı (URL: http://akillisehir.bursa.bel.tr/)

Akıllı Londra Yol Haritası: 2013 yılından bu yana en çok incelenen belgelerden biri olmuştur.

Yeni Songdo Projesi: Güney Kore’nin Incheon bölgesinde sıfırdan kurulan bu ünlü ekolojik şehirde, sabit altyapı Arup ve diğerleri tarafından tasarlandı.

Sydney Dijital Stratejisi: Kamu kurumu niteliğindeki şehir yönetiminin çalışma şeklini, vatandaşlarla ve şehirdeki işletmelerle ilişki kurma biçimlerini değiştiren bir strateji.

Penang Uluslararası Ticaret Merkezi (PICC): Teknoloji ile planlanan ilk karma kullanımlı kentsel gelişme alanı dijital planı (URL: https://www.arup.com/projects/penang-international-commercial-city)

Endonezya, Vietnam ve Malezya Akıllı Şehir Elkitabı: Arup, Güneydoğu Asya’nın en büyük dijital ekonomileri olan bu ülkelerde uzun vadeli sürdürülebilir büyümeyi desteklemek için akıllı ve sürdürülebilir şehir çözümlerini kullanmaya yönelik pratik rehberler oluşturdu.

Dijital Yaratıcı Şehir (CCD) Planı: Meksiko Guadalajara’yı İspanyolca konuşulan pazara yönelik artan talebi karşılayacak dijital ve yaratıcı endüstriler için küresel bir merkez haline getirmekti.

Bristol Akıllı Şehir Stratejisi: Birleşik Krallık’ın zaman zaman en akıllı şehri olarak nitelenen Bristol şehrinin fizibilite çalışmasını yönetti ve 2012’de İngiltere Teknoloji Strateji Kurulu’nun Geleceğin Şehirleri yarışmasına sunuldu.

Manchester Dijital Stratejisi ve Olgunluk Değerlendirmesi: Keşfetmeye ve tanımlamaya dayanan bir metodolojiyle Arup tarafından yürütülüyor.

Teknopark İstanbul 2034 Masterplanı: Türkiye’nin en önemli bilim ve teknoloj parklarından biri için kapsamlı bir akıllı ve sürdürülebilir kampüs planı.

Kowloon East (KE) Akıllı Şehri: Akıllı bir şehir geliştirmenin fizibilitesini test eden Hong Kong’un pilot bölgesidir. Eski bir sanayi bölgesi ve eski bir havaalanı sitesi olan KE, Hong Kong’un ikinci Temel İş Bölgesine dönüştürülmektedir. URL: https://www.arup.com/projects/smart-city-kowloon-east