Tacikistan makam temsilcileri, Tacikistan’ın dijitalleşme  stratejileri,  bilgi  teknolojileri  (IT)  kullanımı,  inovasyon  ve  akıllı  şehirlere yönelik gerekli araçların kurulmasının desteklenmesi kapsamında, Bakanlığımızın coğrafi bilgi sistemleri ve akıllı şehir alanındaki proje ve faaliyetleri hakkında bilgi almak üzere Genel Müdürlüğümüzü ziyaret etmişlerdir.

Tacikistan Sanayi   ve   Yeni   Teknolojiler Bakanlığı,  Tacikistan  Devlet Yatırım  Komitesi  ve  Devlet  Emlak  Yönetimi,  “AkıllıŞehir” Duşanbe Devlet  Üniter  Girişimi  ve  Tacikistan  Devlet  İş Geliştirme Girişimi kurumlarından 5 yetkili ile özel sektör ve POiD temsilcilerinin katıldığı görüşmelerde Genel Müdür Yardımcımız Yrd. Doç. Dr. Hüseyin BAYRAKTAR ve Akıllı Şehirler Daire Başkanı Dursun Yıldırım BAYAR tarafından Bakanlığımızın akıllı şehirler alanında yapmış olduğu proje ve faaliyetler (Ulusal Akıllı Şehir Stratejisi ve Eylem Planı, Akıllı Şehirler Kapasite Geliştirme ve Rehberlik Faaliyetleri, Akıllı Şehir Olgunluk Değerlendirme Çalışmaları, Akıllı Şehir Endeksi, ülkemizdeki akıllı şehir uygulamaları, Akıllı Şehir Esenler ve bu çalışmalara ilişkin projelerin ve dokümanların sunumu, 3 boyutlu dijital şehir modelleri ve coğrafi bilgi sistemlerine yönelik yapılmış diğer çalışmalar)  hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır.

Yapılan görüşmeler sonucu Bakanlığımızın akıllı şehirlere yönelik gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmekte olduğu çalışmalarda, özellikle de politika ve rehberlik konularında Tacikistan ile işbirliğinin sağlanması konusunda görüş birliğine varılmıştır.