Belediyemizin farklı birimlerince birbirinden bağımsız olarak idare edilen ulaşım ve trafikle ilgili birimlerinin tek elden denetim ve yönetimi ile Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğünce verilecek EDS hizmetlerini de aynı çatı altında sunmak amacıyla Sekapark’ ta çok müstesna bir alanda kurulan Kocaeli Trafik Yönetim Merkezimiz Haziran 2020’de hizmet vermeye başlamıştır.

Trafik Yönetim Merkezimizde Polis ve Zabıta Teşkilatlarımız yan yana koordineli şekilde çalışmakta, ana arterler ve önemli kavşaklarımızdaki sabit ve hareketli kameralardan alınan canlı görüntülere göre trafikle ilgili olumsuz durumlarda tam bir eşgüdümle ilgili birimler yönlendirilerek hızlıca müdahale edilebilmektedir.

Belediye ve Kooperatiflere ait otobüs ve minibüslerin hareket, sevk, takip, denetim gibi hizmetleri yüksek koordinasyon ile tek elden gerçekleştirilmekte, personel servis araçlarının kendilerine tahsis edilmiş güzergâhlara bağlı kalıp kalmadıkları denetlemektedir.

İl genelindeki 235 adet adaptif sinyalize kavşağın yönetimi uzman personellerce uzaktan gerçekleştirilmekte, kamera ile izleyebildiğimiz yoğun kavşaklarımızdaki sinyal planlarına anında müdahale edilerek bekleme süreleri minimuma indirilmektedir.

Trafik izleme kameraları ile tespit edilen ve trafiği etkileyen tüm trafik olayları, TYM sosyal medya ekibi tarafında vatandaşlarımız ile paylaşılmaktadır. Ayrıca Radyo Marmara ve Kocaeli Üniversitesi uygulama radyosu RADYO Ki ile yapılan protokol ile belirlenen zamanlarda trafik genel durumu paylaşılmaktadır.

TYM Dijital içerik ekibi, trafikte yaşanan anlık gelişmelere göre, sahada yer alan elektronik bilgilendirme ekranlarımıza sürücülerimi bilgilendirmek üzere içerik hazırlamaktadır. Bu içerikler güncel tutularak trafik akışkanlığının devamı sağlanmaktadır.

Kaza, yol çalışması, yol kapama, etkinlik gibi trafik akışını etkileyen durumlarda Değişken Mesaj Sistemleri (DMS) kullanarak yaya ve sürücüler bilgilendirilmektedir.

Trafik yönetim merkezinde ayrılmış bir bölüm olarak EGM Trafik Şb. Birimi oluşturulmuştur. 7/24 esasına göre emniyet personellerinin çalıştığı birim çalışmaları sırasında AUS altyapımızdan faydalanmaktadır.

Trafik yönetim merkezinde genel olarak tüm AUS saha unsurlarının takibi ve devamlığı için gereken çalışmalar yürütülmektedir. Toplanan verilerin analizleri yapılarak ilgili birimlere raporların gönderilmesine uygun bir yapılanma hazırlamıştır.