Vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarından faydalanırken ödeme işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla 2006 yılında başlattığımız KocaeliKart Elektronik Ücret Toplama Sistemi 2013 yılından itibaren ilçelerimizin tamamına yayılmış durumda olup il genelinde aylık ortalama 12 Milyon biniş gerçekleşmektedir. Kocaeli genelinde 2.578 adet validatör ile elektronik biletleme yapılırken, 980 adet POS ve 90 adet Self Servis Dolum Terminalinin yanı sıra internetten çevrimiçi dolum yapılabilmektedir.

Vatandaşlarımız ön ödemeli KocaeliKart haricinde; temassız banka kartları, mobil cihazlarla NFC, QR sistemi alternatif ödeme seçeneklerinden kendilerine uygun olanı tercih edebilmektedirler.

Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında toplum sağlığının korunması için seyahat kartlarının HES kodu ile eşleştirilmesi sağlanmış, Sağlık Bakanlığı ile yapılan entegrasyon sayesinde okutulan kartların risk durumlarının sorgusu anlık olarak gerçekleştirilebilir hale gelmiştir.

Araç içi validatörlerimizin tamamında sesli anons sistemi mevcut olup, «şimdiki durak, sonraki durak, maskenizi takınız» gibi sesli bilgilendirme mesajları yayınlanmaktadır.

Farklı konumlardaki 4 tane sabit, 1 tane mobil KocaeliKart İşlem Merkezimizde öğrenci, yaşlı, engelli gibi kategoriler için seyahat kartlarının kişiselleştirilme hizmeti verilmektedir. Kişiselleştirilmiş kart sahibi vatandaşlarımız Kobis paylaşımlı bisiklet sistemimizden de faydalanabilmektedirler.