Avrupa Hareketlilik  Haftası

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu himayelerinde, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu işbirliği ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası 2019 Yılı Kampanya Tanıtım Toplantısı 21 Ağustos 2019 Çarşamba günü saat 10:00’da TBB Hizmet Binasında gerçekleştirilecektir.

Programın açılış oturumunda Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Sayın Christian Berger, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politika Kurulu Başkan Vekili Sayın Dr. Şükrü Karatepe, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin konuşmalarıyla yer alacaktır.

Gün boyu sürecek etkinlikler çerçevesinde Avrupa Hareketlilik Haftasına ilişkin sunumlar yapılacak ve Avrupa Kentsel Hareketlilik konusunda Avrupa Birliği girişimleri tanıtılacaktır.  Program kapsamında ayrıca belediyelerin gelirlerinin arttırılmasına ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri ele alınacak, sıfır atık ve akıllı şehir uygulamaları değerlendirilecektir.

Program:

Saat  : 10:00-17:00

Tarih : 21 Ağustos 2019 Çarşamba

Yer    : Tunus Caddesi No:12 Kavaklıdere- ANKARA

Avrupa Hareketlilik  Haftası Nedir?

Ulusal koordinatörlüğü Türkiye Belediyeler Birliği tarafından yürütülen Avrupa Hareketlilik Haftası, Avrupa Birliğinin bir girişimi olarak her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında başta AB ülkeleri olmak üzere tüm dünyada kutlanmaktadır. Haftanın bu yılki teması “Güvenli Yürüyüş ve Bisiklet Sürme”, sloganı ise #birlikteyürüyelim (#walkwithus) olarak belirlenmiştir. Kampanya dahilinde belediyelerin ulaşım planlamasının ve toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, vatandaşların ise bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım yöntemleriyle seyahat etmesinin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Avrupa Hareketlilik  Haftası Ödülleri

Belediyelerin, EMW 2019 ödülleri için  “http://registration.mobilityweek.eu/login.php” adresinden 31 Ekim 2019 tarihine kadar kayıt yaptırmaları istenmektedir. Kayıt yaptırdıktan sonra, belediyede planlanan faaliyetler ve projeler hakkında detaylı bilgilendirme yapılması talep edilmektedir.

Ayrıca okullar, STK’lar ve özel sektör temsilcileri  8. SUMP Ödülleri kapsamında “http://mobility-action.mobilityweek.eu/login.php” adresinden kayıt yaptırabilirler.